Holandë – Angli: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikimi i gjysmëfinales së Euro 2024

Kombëtarja e Holandës dhe ajo e Anglisë do të luajnë mes vete në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Kampionatit Evropian “Gjermani 2024”.

Holanda dhe Anglia janë dy kombëtaret e radhës të cilat kërkojnë një vend në finalen e madhe të Kampionatit Evropian, ku i pret Spanja, e cila mposhti Francën në gjysmëfinalen e parë të zhvilluar të martën mbrëma.

VendiSignal Iduna Park (Dortmund)

Koha21:00

Holanda

Ronald Koeman ka përsëri të gjithë skuadrën e tij në dispozicion për përzgjedhje, pa asnjë lojtar të lënduar apo të pezulluar.

Trajneri holandez mund të vazhdojë me një formacion të pandryshuar për ndeshjen e dytë radhazi, megjithëse nuk do të ishte tronditëse nëse ai tundohet t’i japë një fanellë titullari qendërsulmuesit Wout Weghorst.

Anglia

Marc Guehi vuajti pezullimin e tij me një ndeshje gjatë çerekfinales të së shtunës, dhe pavarësisht paraqitjes së fortë të Ezri Konsa, ai pritet të kthehet menjëherë në 11-shen titullare.

Edhe trajneri Gareth Southgate e ka gjithë ekipin në dispozicion, por do t’i mbetet besnik skemës në ndeshjen e fundit të fituar ndaj Zvicrës.

Fakte

Holanda është e pamposhtur në 10 nga 11 ndeshjet e fundit kundër Anglisë në të gjitha garat.

Anglia është e pamposhtur në 5 ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër Holandës në të gjitha garat.

Analizë

Pasi ishte në disavantazh në pjesën e parë, Holanda u kundërpërgjigj për të vulosur një fitore me rikthim ndaj Turqisë në Berlin të shtunën në mbrëmje.

Duke bërë këtë, portokallinjtë u kualifikuan për në gjysmëfinalen e parë në një turne të madh ndërkombëtar që nga Kupa e Botës 2014.

Për Anglinë, nga ana tjetër, gjithçka erdhi pas ekzekutimit të pesë penalltive të përkryera në një fitore dramatike kundër Zvicrës.

Tre Luanët kishin mbetur prapa pasi Breel Embolo kaloi zviceranët në avantazh në 75 minuta, por Bukayo Saka barazoi në mënyrë të shkëlqyer vetëm pesë minuta më vonë për të sjellë vazhdimet.

Skuadra e Gareth Southgate tani ka arritur në gjysmëfinale, të paktën, në tre nga katër turnetë kryesore që ai ka menaxhuar.

Me pak dallime mes njëra-tjetrës, ndeshja mund të shkojë në vazhdime ose penallti dhe vetëm atëherë pritet të dihet fituesi.

Formacionet e mundshme

HolandaVerbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake; Schouten, Simons, Reijnders; Malen, Depay, Gakpo; 

AngliaPickford; Walker, Stones, Guehi; Saka, Mainoo, Rice, Shaw; Foden, Bellingham; Kane;

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close