Tri befasi të mëdha te Real Madridi para duelit me Bayernin në Champions

Lista e skuadrës së Real Madridit për ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me Bayern Munich të martën ka tri surpriza të mëdha.

14-herë fituesit e kompeticionit kanë udhëtuar për në Bavari dhe janë në nivelet më të larta pasi në La Liga tashmë e kanë siguruar titullin.

Kjo u arrit duke mposhtur Real Sociedad 1-0 të premten, me Arda Guler që shënoi golin e vetëm të lojës në pjesën e parë, ndërsa trajneri Carlo Ancelotti bëri një sërë rotacionesh në formacion për të pushuar disa lojtarë kyç.

Shqetësimet e lehta të Jude Bellingham dhe Rodrygo rezultuan në shqetësime në minutën e fundit pasi të dy humbën stërvitjen një ditë më parë.

Dysja janë përfshirë në listën e Real Madridit për ndeshje, por ka tri surpriza të mëdha në të.

Megjithëse nuk pritet të paraqiten në asnjë mënyrë në Allianz Arena, Thibaut Courtois dhe David Alaba janë përfshirë në listën e tyre të parë të skuadrës për vitin 2024.

Courtois pësoi një këputje të të ligamenteve në stërvitjen para ndeshjes kundër Athletic Bilbaos në gusht, dhe kishte një rikthim të planifikuar por pësoi lëndim në gjurin e tij tjetër, që u godit muajin e kaluar.

Ancelotti konfirmoi se ai mund të luajë kundër Cadizit në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes me Real Sociedad, por Alaba nuk pritet të ketë minuta deri në tetor.

Në çdo rast, portieri dhe mbrojtësi do të jenë rreth dhomës së zhveshjes për të rritur moralin, në një dukuri të parë edhe kur një i suspenduar Aurelien Tchouameni udhëtoi në Angli për ndeshjen e dytë çerekfinale që Madridi fitoi me penallti përballë Manchester City.

Këtë herë, Dani Carvajal do të ndjekë rrugën e Tchouamenit dhe do të fluturojë për në Allianz Arena, pavarësisht se ka plotësuar numrin e kartonë të verdhë.