Carlos Alcaraz, kampion i “Roland Garros” për vitin 2024

Carlon Alcaraz ka triumfuar në “Roland Garros” për vitin 2024, duke mposhtur Alexander Zverev në Paris.

Alcaraz bëhet teniseri më i ri që e fiton Grand Slamin në tri terene të ndryshme (grass, clay dhe hard).
Spanjolli 21-vjeçar më herët kishte dalë fitues edhe në “Wimbledon” më 2023 e “US Open” në vitin 2022.

Alcaraz u bë vetëm lojtari i dytë më i ri, pas Rafael Nadalit, që triumfon në “Roland Garros”, me këtë të fundit që ka dalë fitues 14 herë në këtë garë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close