Futbollisti belg që u martua me një rumune, dëshiron të kthehet në kombëtare në “Euro 2024” vetëm për të mundur Rumaninë!

Bëhet fjalë për Axel Witsel, 34 vjeç, një mesfushor mbrojtës, i cili aktualisht po përdoret nga Diego Simeone te Atletico Madrid, me një paraqitje të mirë, në pozicionin e qendërmbrojtësit, pozicion që paraqet disa dobësi në kombëtaren belge, sipas gazetarëve sportivë në këtë vend.

Ai është i martuar prej disa vitesh me një rumune, Raffaela Szabo, 31 vjeç, lindur në Brasov, por që në moshë shumë të re emigroi me prindërit e saj në Belgjikë, ku më vonë u njoh me Axel Witsel, në kohën kur ai ishte ende duke performuar te Standard Liege. Më vonë, Witsel luajti për ekipe të tilla si Benfica, Zenit St. Petersburg, Quanjian, nga Kina, ose Borussia Dortmund, dhe në korrik 2022 ai nënshkroi si lojtar i lirë me Atletico Madrid.

Gjatë kësaj kohe, ai grumbulloi jo më pak se 130 ndeshje për kombëtaren belge, duke shënuar gjithashtu 12 gola, dhe 5 turne finale, 3 Kupa Bote, në 2014, 2018 dhe 2022, dhe dy Kampionatet Evropiane, në 2016 dhe 2020, duke qenë kështu pjesë e gjeneratës më të mirë të belgëve në 20 vitet e fundit.

Axel Witsel u tërhoq nga kombëtarja pas Kupës së Botës në Katar

Futbollisti belg që u martua me një rumune, dëshiron të

Vetëm pas Kupës së Botës 2022 në Katar, Witsel njoftoi tërheqjen nga kombëtarja dhe kështu nuk mori pjesë në fushatën kualifikuese për “Euro 2024” dhe as nuk pati ndonjë grumbullim nën komandën e trajnerit të ri, italianit Domenico Tedesco.

Ka qenë një krenari e madhe që kam qenë në gjendje të përfaqësoj vendin tim për 15 vitet e fundit. Tani është e rëndësishme për mua që t’i kushtoj më shumë kohë familjes sime dhe të fokusohem te klubi im”,- tha ai në maj të këtij viti përmes Instagramit.

Megjithatë, tani gazetarët belgë kërkojnë me këmbëngulje rikthimin e Axel Witsel në kombëtare, në kontekstin që besojnë se “djajtë e kuq” vuajnë në qendër të mbrojtjes, pra pikërisht aty ku përdoret te Atletico Madrid, me paraqitje mjaft të vlerësuara.

Futbollisti i Atletico Madrid është i hapur ndaj këtij skenari

Madje, i pyetur për këtë temë, futbollisti la të kuptohej se nuk do të refuzonte një thirrje të mundshme, ndaj duket se tashmë topi është në fushën e trajnerit Tedesco.

A mund të jem i dobishëm për euron? Kjo është një pyetje që duhet t’ia bëni trajnerit, jo mua. Nuk më telefonoi, nuk më foli. Por në fund do të qëndroj i hapur nëse është e nevojshme”,- tha Axel Witsel, sipas “7sur7.be”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close