Anglia tregoi karakter, është e uritur për më shumë, thotë Southgate 

Fitorja e fundit e Anglisë ndaj Holandës, në gjysmëfinalen e Euro 2024, tregoi karakterin dhe qëndrueshmërinë e saj, duke dëshmuar se skuadra është gati të ndërmarrë hapin e fundit dhe të ngrejë trofeun e saj të parë të madh në pothuajse 60 vjet, tha trajneri Gareth Southgate.

Zëvendësuesi Ollie Watkins shënoi në minutën e 91-të për ta dërguar Anglinë në finalen e dytë radhazi të Kampionatit Evropian me një fitore 2-1. Performanca e tij ishte një përgjigje ndaj kritikave të grumbulluara nga ana e tij për disa shfaqje të dobëta.

“Të gjithë duam të na duan, apo jo?” Tha Southgate në një konferencë për shtyp. “Kur je duke bërë diçka për vendin tënd dhe je një anglez krenar, kur gjithçka që lexon është kritikë, është e vështirë. Të jesh në gjendje të fitosh një finale të dytë është shumë, shumë e veçantë. Ne u kemi dhënë njerëzve disa netë të mrekullueshme, disa nga netët më të mira në 50 vjet.”

Southgate, i cili mori drejtimin në vitin 2016, tani e ka udhëhequr skuadrën në të paktën çerekfinale në katër turnetë e fundit të mëdhenj, si e vetmja skuadër evropiane që ka arritur këtë arritje. Ajo humbi nga Italia me penallti në finalen e Euro 2020, por tani ka shansin të shkojë një më mirë kundër Spanjës në vitrinën e së dielës në Berlin.

“Kjo tregon mënyrën më moderne të Anglisë, por edhe qëndrueshmërinë dhe karakterin e grupit. Ollie Watkins është stërvitur kështu çdo ditë. Ai është stërvitur për momentin e tij sado i frustruar. Ata kishin kurrizin e njëri-tjetrit, u lidhën aq mirë dhe sonte ishte një shembull i kësaj.”

Anglisë iu nevojitën penalltitë për të kapërcyer Zvicrën para fituesit të vonë të mërkurën, dhe Southgate tha se ekipi i tij kishte mësuar nga ndeshjet me eliminim direkt që nga Kupa e Botës 2018 në Rusi, ku humbi në gjysmëfinale nga Kroacia.

“Ne jemi më të qetë në ndeshjet me eliminim direkt. Në Rusi ne nuk kishim fituar asnjë ndeshje me nokaut për 10 vjet”, tha Southgate. “Për të qenë në gjendje ta çoj ekipin në finalen e parë jashtë shtetit, jam jashtëzakonisht krenar për këtë,” tha ai.

Anglia fitoi Kupën e Botës 1966 në tokë, ndërsa finalja e Euro 2020 u mbajt gjithashtu në Wembley. Tani do të përballet me skuadrën e kampionatit Spanjë, e cila i ka fituar të gjitha ndeshjet e saj në Gjermani.

“Ne do të duhet të heqim topin nga ata, së pari,” tha Southgate për kundërshtarin e tij të ardhshëm. “Nuk është aq e thjeshtë sa ne të kemi topin dhe t’i bëjmë ata të vrapojnë. Duhet të jemi të jashtëzakonshëm me top dhe pa të. Ata kanë qenë ekipi më i mirë”.

“Ne kemi filluar të tregojmë një version më të mirë të vetes,” tha ai, duke shtuar se ata kishin një ditë më pak se Spanja, e cila mundi Francën të martën në gjysmëfinalen e tyre, për t’u përgatitur.

“Por ne jemi aty me atë që kemi treguar deri në këtë pikë. Ne kemi një shans të mirë sa ata. Kemi ardhur këtu për ta fituar. Është një detyrë e madhe, por ne jemi ende këtu dhe për këtë do të luftojmë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close